Výroba dřevěných náustků na eukalyptové nástroje

Pro všechny, kterým nevyhovuje voskový náustek, nabízím alternativu z tvrdého dřeva (viz. foto). V podstatě se jedná o vysoustružené osazení a následné ruční dobroušení na přesný tvar vrchního otvoru eukalyptu. Doslechl jsem se již o náustcích ze silonu apod. Výhodou dřeva je, že se s eukalyptem pevně spojí vodovzdorným lepidlem, a i esteticky je pravděpodobně nejvhodnější. Rozhodně však lze, díky kvalitním dřevotmelům, měnit libovolně průměr ústí dřevěného náůstku a dosáhnout tak nesporné kvality vosku. Cena úpravy se pohybuje od 500,- do 800,- Kč dle náročnosti.

Někteří hráči z mého okolí takový náustek již ocenili, hlavně pro jeho nesrovnatelnou pevnostní stálost i vůči nejtvrdšímu a nejkvalitnějšímu vosku. U basových nástrojů od tónu D dolů se vosk nedeformuje tak rychle vzhledem k tomu, že není nutný tak silný nátisk jako u nástrojů výškových. Mám např. nástroj ve vysokém A a silnější nátisk je nezbytnou součástí hry, aby zvuk byl čistý a brilantní. Ale i u basových nástrojů se po čase musí voskový náustek vyměnit, protože má následkem tepla, které hráč dotykem přenáší na vosk, tendenci propadat se do vnitřku nástroje.

 

Zajímavé je, že jsem se již mnohokrát setkal s výrobci didgeridoo z našich dřevin, kteří vosk taktéž používají i přes to, že ústí nástroje mohou vytvořit celkem přesně, ať se jedná o průměr či tvar. Toto je právě nevýhoda eukalyptu, neboť termiti vyhlodají ústí vždy nepravidelně a v takovém průměru, že hrát na něj není možné. Pro domorodce pak byl vosk jediným možným řešením, jelikož tento produkt divokých včel byl dostupný. Pravděpodobný důvod, proč se vosk používá i u nás, je ten, že každému vyhovuje jiný průměr ústí. Ale ze zkušenosti vím, že z 90 % je to otázka zvyku a z mého pohledu je tedy voskový náustek na našich didgeridoo jen náhražkou, mnohdy i značně nevhodnou.

Výroba dřevěných stojanů na digeridoo

Pro zájemce mohu zhotovit na objednávku stojan na Vaše didgeridoo. Cena za stojan je 450,- Kč.

 

Pokud máte zájem či jakýkoli dotaz, kontaktujte mne přímo na můj telefon 776 580 175.

Vše dobré a dlouhý dech přeje

Honza