Zajímavosti>> Úpravy a ladění eukalyptového digeridoo

Úpravy a ladění eukalyptového digeridoo

21.6.2013 Někdy se stane, že na eukalyptovém didgeridoo je tón jaksi zastřený, popř vyloženě tupý. Může se jednat o nástroje ať přímo z Austrálie nebo o eukalypt z jiné části světa (ponejvíce z Indonésie.) V tomto případě existuje možnost, dostat takovýto nástroj, patřičnou úpravou, do zcela jiné (vyšší) zvukové roviny. Čas od času se k takové úpravě na požádání také dostanu a výsledky jsou mnohdy překvapující (jak vhodným odstraněním přebytečné masy dřeva doslova vznikne odlišný zvuk). Kolikrát stačí pozorovat co se stane například jen zhotovením tvarově vhodného, dřevěného náustku na eukalyptovém nástroji, kde byla původně jen vosková náhražka. Zde bych chtěl ale ukázat práci Tomáše Vokálka (mimochodem příležitostného výrobce kvalitních didgeridoo z našich dřev) ketrý upravuje eukalyptová didgeridoo jejich majiteli. Z časových důvodů jsem doporučil Tomáše a jeho práce vypadá velmi slibně . . . (viz foto a text dole)

 

Zdravím Honzo.

 

 Tomáš statečně bojuje :) s tím eukalyptem, o kterém jsem psal (viz. přiložené fotky) . Jsem na něj zvědavej, Tom říkal, že vybráním dutiny šel zvukově o dost nahoru + ho malinko prodloužil náustkem z jiného eukalyptu.

Před úpravou měl fakt tupej a přidušenej zvuk, protože dutina byla žalostně málo průchodná a zvuk se v tom masivu dřeva ztrácel.

 

 Dík, Honza Hakr.

 

 
Ahoj,
    koukám, že Tomáš z toho eukalyptu vybral docela dost. Většinou to tak bejvá. . .  Poptávka je velká a domorodci i bílý australani to dost často prodávaj (samozřejmě ne všichni) více méně nedodělaný kvůli zisku (kamarád, co je v už AU pár let, my o tom povídal svý):). Ty nástroje nehrajou pak jenom proto, že na svým objemu maj minimální dutinu a zvuk je tupej (vůbec se vlastně nemůže, v tom omezeným a tvarově nevhodným profilu dutiny, rozvinout) nebo to nehraje skoro vůbec:( to je pak úplně jedno, že to didgeridoo je z tvrdýho eukalyptu. . . Lidi si často, při koupi eukalyptu, myslej, že maj vyžranej klacek a automaticky to má dobrý zvukový předpoklady, ale ono se to tam dneska dost často jenom vrtá (zcela případ např i eukalyptů z Indonesie, kde také roste, i když jiný, ne tak tvrdý druh), poř. dovrtává právě kvůli poptávce. No a to je podhoubí pro to: rychle tam udělat jakž takž nějakou dutinu a šup s tím do světa (jo nesmí chybět "orig" malůvka):). V zásadě o nic nejde, vrtaná dutina nebo vyžraná, někdo sice praferuje vyžranou dutinu, ale po mých zkušenostech bych řek, že to je více méně jedno (dokonce si myslím, že hladkej, kompaktní povrch dutiny má svoje plus), ale musí to bejt udělaný někým, kdo pro to má cit a vtiskne tomu nástroji alespoň slušnej zvukovej základ aby to daný didgeridoo mohlo vůbec projevit svýho ducha. . . Myslím, že ty tvoje eukalypty půjdou řadově v třídě (asi i víc) nahoru. To prodloužení, jak je na fotce vidět, je fakt výborná věc, (sám jsem to při úpravách eukalyptů taky používal) sice jde tón po stupnici dolů, ale celkově většinou to didgeridoo získá vyšší zvukovou kvalitu a zpravidla i přefuk navíc, určitě si to užiješ:)
Měj se fajn, Honza Vlach.
 
 

 

 

Diskuze

Jméno:
Zpráva:
Antispam:
Aktuální rok:
Pavel Vala napsal(a):
09.09.2013 22:03:13
Ahoj kluci.Potvrzuji jen to co Honza říká.Já jsem vrtač valašských klacků a sám jsem taky pár ekalyptů upravoval.Jen chci ještě doplnit pozor na ty org.malůvky.Je lepší koupit klacek nezdobený,protože tato ozdoba mnohdy skrývá vadu jako je prasklina mnohdy ošetřená poze tou vrstvou barvy zdobící váš nastávající nástroj a nemusí se projevit ihned,ale až po delším hraní.Jednou jsem něco pod.upravoval a můžu upřimně říct, že za tu dobu bych měl hotový nový nástroj s konkrétním zvukem a laděním.Tož sa opatrujte a štasnou ruku při nakupování přez internet přeje valašský termit Pavel.
honza vlach napsal(a):
10.09.2013 20:54:27
Jo, to je dost častej jev - schovat tmel nebo, v horším případě, prasklinu... kolik jsem takovejch nástrojů viděl... Paradoxem je, že ta malba pracující prasklinu, trochu trénovanému oku, spolehlivě ukáže právě svým narušeným povrchem. Je to jedno, když je to dobře opravené a zafixované, ale mnohdy právě ne:(
ALDAMAN napsal(a):
24.10.2013 09:19:21
Typicke YIDAKI, na ktere se hraje v Arnhemu ma kolem 130-140cm a hraje jako das. Co furt ty Evropani maj s tim prodluzovanim ? :o] Autenticke nastroje ze vsech koutu Arnhem Landu budou k videni a mani na mych prednaskach a koncertech v roce 2014. S tim maskovanim malbou je to pravda, nekdy hodne srandy! Keep cool ... bandzone.cz/aldaman
honza vlach napsal(a):
24.10.2013 15:08:13
Myslím, že obecně nelze srovnávat, aspoň podle mýho, nástroje dělaný tady, pro naše potřeby a ty které jsou v AU pro potřeby Abořánů. Náš smysl pro rytmiku je malinko jiný, naše využití je mnohem širší než je tradiční pojetí tohodle nástroje u domorodců (samozřejmě nelze brát jejich hru inspirovanou zpětně od nás)a vůbec náhled (vnitřní souznění s didgeridoo) na tenhle nástroj je jinde. Sám jsem na podobný krátký nástroje také dost dlouhou dobu hrál, ale inspirativnější jsou pro mne didgeridoo s větším rozsahem u brániční hry, přefuků. . . no a to obstarají didgeridoo zpravidla delší (a nemusí jít hned o 2.5 metrové kusy)s ideální sílou stěn a dutinou dělanou tak, aby vystihla požadované vlastnosti. V tom je pro mne kouzlo výroby a hry tady u nás. Ale je pravda, že si sem tam občas na takového kratšího bzučáka rád zahraju, člověka to rozvibruje zase trochu jinak:) Nesmazatelnou výhodou maj Austarlani v tvrdosti materiálu, přes to vlak nejede a tvoří 90% jejich úspěchu s orig. didgeridoo. . .
ALDAMAN napsal(a):
26.10.2013 08:45:41
Dovoluji si pouze podotknout ze 100% uspechu tvori predevsim jejich vnimani sveta a 60 000 leta tradice. V zapadnim Arnhemu se vyrabi Mago z bambusu /a jmenuje se babmoo:o]/ jelikoz v tropickych oblastech bambus jenom kvete, tak proc toho nevyuzit ? A stejne ty nastroje zni jinak nez frkacky z ethno shopu na vaclavaku. Stejne tak didjerido z Quennslandu vyrobene belochy z identickeho materialu /bloodwood/ zni jinak a vetsinou je ochuzeno o energeticky naboj a zemity zvuk. Doporucuji neporovnavat ale prijmout a respektovat. Cim vice ma strom vetvi a roste do vysky, tim dal je od svych korenu ...
honza vlach napsal(a):
26.10.2013 12:37:52
Nevím přesně co máš na mysli, ale určitě při prezentaci a nabídce didgeridoo od Aborigines jim jejich kulturní zázemí pomáhá a stojí taky za jejich uspěchem, je to logické. A dost lidí na tohle slyší a pomáhá jim to nějak se s didgeridoo blíže sžít, nic proti ničemu a dost takových lidí jsem i potkal. Osobně dlouho vím, že není podstatný původ didgeridoo, kde a jak, popř kým, bylo vyrobeno. Jde o to, zdali výrobce má pro danou věc cit a umí "číst" materiál. Je to komponent a jenom spojením inspirativní intuice, kvalitního nástroje a fyzického hráče a jeho dovednosti, můžeš zažít onen energetický náboj a chceš-li, pocítit třeba až ducha tohoto prazvuku. No a třeba ho pak tady taky zprostředkuješ, až zahraješ. . . :). Mám jednu zkušenost (možná nebude moc populární:)), pomáhal jsem učit na jednom pražském semináři a dostali se mi tam do ruky dvě "djaluovky". Jedna byla v C# jako můj bloodwood z didjshop.com a i rozměrově byly shodou okolností téměř stejné (cca 170 x 14cm. Přítomní byli po chvíli překvapeni, že to mé didgeridoo, ač levnější o víc jak o polovic i s dopravou, má slyšitelně větší zvukový rozsah (pravda, trochu jsem poladil přechod na rezonátor), jak říkali, že jakoby zvoní. Je snad jasný, že tím nechci říct, že Djalu dělá něco špatně apod., jeho popularita mluví za sebe. Jen chci naznačit určitou relativitu subjektivního vnímání toho, jak na nás didgeridoo jako celek působí, co a jakým vlivem se necháme u toho ovlivnit a proto plně souhlasím, neporovnávejme. Vidím to tak: Čím více má strom větví, tím má víc suků a na didgeridoo není nejlepší:))) Jo jo, bambus má pro mne takovej specifickej zvuk, takovej dutej, nebo jak to říct. Je to určitě zajímavá alternativa z týhle přerostlý trávy, jak říkal kamarád:). . .
ALDAMAN napsal(a):
31.10.2013 08:47:58
Jasne ze to Djalu hned poznal, ze Tvoje nastroje vic zvoni. Proc myslis ze uz od tedka na nic jinyho nehraje ? Zacni pripravovat zasilku do Arnhemu - nebo nebudou mit domorodci na co hrat, spotrebu maji docela velkou ... :o]
honza vlach napsal(a):
07.11.2013 17:35:32
No to by bylo dobrý . . . :) ale myslím, že neni nutný nosit dříví do lesa. Oni maj dřevo svoje, a o dost tvrdší (trochu závidím:)) a umí si vyrobit špičková didgeridoo, takže z "kšeftu" asi nic nebude . . . :)