Zajímavosti>> Didgeridoo - cesta k sobě


Didgeridoo - cesta k sobě


Didgeridoo je láska na první pohled, nebo spíše poslech. Musí Vás dostat. Poznáte to hned jak zaslechnete první tón, protože v ten moment nechcete nic jiného. Všechno se zastaví a jste jen Vy a didgeridoo. Máte nutkavý pocit ovládnout ho a vlastnit, ale je to právě naopak. Tak jsem ho poznal já a včlenil ho do svého života. Bylo to mé malé vítězství.

Jak to v životě bývá záhy přišel i moment prohry, a to tehdy když jsem se dověděl co opravdu obnáší technika hry, ale nevzdal jsem se. Byla to výzva, kterou jsem přijal a opět podlehl kouzlu nástroje. Bojovali jsem spolu, formovali jeden druhého, zkoušeli finty a já někdy i prosby a láteření, až to přišlo. Ten okamžik se nedá dost dobře popsat (teorie to nazývá cirkulační dýchání), ale v praxi je to směs radosti, úžasu a též nedůvěry zda je to opravdu ono jestli se to jen nezdá. Poznáte to! Hlava to nebere, ale srdce chce puknout radostí.

V tento moment se otevřou vrátka k dalšímu poznání a experimentu. Je to příjemné laškování, objevování a dobývání met. Zkusím ještě tohle a tohle, aha to nejde, a jak udělat toto. A tak pořád dokola, nedá se to téměř zastavit již je to závislost. Zjistil jsem, že zvládám lépe a lépe techniku hry, trochu i chápu nástroj a možná i muziku, ale co dál.

Hledám! Techniku, informace o nástroji, o jeho původní vlasti a k čemu sloužil, o léčivých účincích, o vibracích, o alikvotách, skáču od jednoho k druhému a hltám informace jako šílenec. Ale co ještě? Nastal nutný zlom. Všechno smazat, odpojit mozek a vrátit se na začátek. Znovu najít sebe.

Až nyní jsem cítil, že začala ta pravá cesta. Cesta srdce. Objevil jsem krásu v jednoduchém tónu, začal si všímat, že se rodí můj osobitý styl, pocítil jsem, že mi hraní dělá fyzicky dobře. Našel jsem svoji vibraci, cestu do nového rozměru a konečně prožil to, co jsem znal pouze teoreticky a co mi mozek nedopřál.

Přišel jsem na to, že už není Já a didgeridoo, ale že jsem se stal didgeridoo. Nepřemýšlím, nekonstruuji skladby, ale promítám sám sebe. Teď teprve vím, že dostávám i dávám zároveň. Didgeridoo Vám umožní všechno, pokud si to dovolíte a budete opravdu chtít. Padnou veškeré hranice. Nespoutá Vás, nevtlačí do notového zápisu a do přesných skladeb, nemusíte ani kopírovat. Prostě děláte co chcete, co cítíte a prožíváte. Vydechujete život - sami sebe.

Když potkáte didgeridoo a dostane Vás, naučte se dýchat, nic jiného nepotřebujete. Všechno máte v sobě, tak si dovolte vypustit to ven. Nepotřebujete mozek, teorii, informace o nástroji a ani pocit, že jste domorodci. S didgeridoo jste sami sebou, nic víc.

Pokaždé, když hraji, vím, že opravdu žiji a to samé se učím dělat i bez nástroje. Didgeridoo mě obnaží a říká o mě co zrovna cítím a prožívám a věřte, že se to nedá maskovat. Už léta jsem didgeridoo a vím, že jím už zůstanu a přál bych Vám totéž. Nezáleží ani tak zda Vás dostane didgeridoo nebo jiný nástroj, ale na tom abyste poslechli hlas srdce. Já svůj dílek štěstí našel a co Vy?

Všem Vám přeji dlouhý dech, skvělé hraní a hlavně, buďte sami sebou.

Dan Dandy DrechslerSouvisející články

© by Didgeridoo-art.cz